top of page

HAKKIMIZDA

LOMOGRAPHY NEDİR?

Lomography, 1990'ların başında, bir grup Viyanalı öğrencinin, Prag'da Lomo LC-A’yla karşılaşmasıyla ortaya çıktı. Bu öğrenciler Lomo LC-A’yı vizörden bakmadan kalça hizasından çekim yaparak kullandılar. Çıkan fotoğraflar karşısında şaşkına döndüler çünkü daha önce fotoğraf karesini çevreleyen vinyet ve böylesine canlı renkler görmemişlerdi!

 

Ülkelerine döndüklerinde Lomo LC-A'yı nerden alabileceklerini soran onca kişi sayesinde Lomography olarak bilinen deneysel fotoğrafçılık stili yayılmaya başladı. 1992'de Lomographic Society International kuruldu. O yaz, Lomography'nin ve Lomography Manifesto'nun efsanevi 10 Altın Kuralı yazıldı. Efsanevi Lomo LC-A'dan ilham alan Lomography, analog yaratıcılığı genişletmek için her biri benzersiz bir tasarıma, çeşitli boyutlara ve yaratıcı özelliklere sahip fotoğraf makineleri geliştirmeye başladı.

Lomography sadece yenilikçi ve ilham verici fotoğraf makineleri üretmedi, film de üretti. Analog fotoğrafçılığın sınırlarını zorlamak için tasarlanmış çok çeşitli filmler hayata geçirdi. 35mm, 120mm film dışında deneysel ve 110 film üretti. Ayrıca 2015 yılında ilk 16mm filmini piyasaya sürerek sinema filmi de üretmeye başladı.

 

Lomography’nin yaratıcı ve deneysel fotoğrafçılığa olan bağlılığı, 19. yüzyılda tasarlanan efsanevi Petzval portre lensini yeniden keşfederek zirveye ulaştı. Bu Yeni Petzval 85 Sanat Lensi, tüm Lomography Sanat Lensleri serisinin yolunu açtı. Her Lomography Sanat Lensinin kendine özgü bir karakteri olmasıyla birlikte, her biri canlı renkler, güçlü kontrast ve keskin görüntüler üretmek için en iyi optikler kullanılarak üretilmiştir. Sanat Lenslerinin inanılmaz başarısının ardından Lomography, 2014'te şipşak fotoğraf sevgisini yeniden canlandırmak için Lomo’Instant'ı üretti.

Bu yaratıcı kamera anında hit oldu ve Lomography'ye diğer şipşak makineleri yaratması için ilham verdi. Dünyanın birçok yerinde 15'ten fazla Lomography Mağazasında tüm Lomography ürünleri bulunmaktadır. Bu mağazalar sergi, atölye, buluşma düzenlerler. Her Galeri ve Embassy Mağazası, benzersiz bir LomoWall'a ev sahipliği yapar.

LomoWall Lomographerlar tarafından dünyanın her köşesinden çekilmiş binlerce fotoğrafın sergilendiği alandır. Lomography.com, kendini deneysel fotoğrafçılığın sınırlarını zorlamaya adamış, gelişen bir çevrimiçi topluluktur. Lomography Society üyelerinin coşkulu katılımı sayesinde her üyenin fotoğrafları arşivlenmektedir. Arşivin yanı sıra fotoğrafçılıkla ilgili günde yaklaşık 30 makale yazılan çevrimiçi bir dergi yayınlanmaktadır. Ayrıca üyelerin kendi maceralarını fotoğraflayabildiği LomoAmigo çevrimiçi topluluğu sayesinde seçkin fotoğrafçılar ve yeni yetenekler platformda çalışmalarını sergileyebilirler. Sergilenen bu çalışmalarla Lomography, yıl boyunca yüzlerce yarışma düzenleyerek dünyanın dört bir yanındaki lomographerlara harika ödüller kazanma şansı verir.

Lomography, yaratıcılığınızı geliştirmek için sürekli olarak deneysel ve alternatif fotoğrafçılık malzemeleri yaratıyor ve hayal gücünüzü genişletmenize yardımcı olacak yeni yollar arıyor. Bunun için dünyanın dört bir yanından tonlarca fotoğraf şirketi ve yerleşik fotoğraf markaları ile bir araya kendi ürünlerini ve nadir birçok ürünü ayağınıza getiriyor. 

bottom of page